Jordánsko – kľúčové fakty pre cestovateľa: doprava, strava, ubytovanie.

Jordánsko – doprava, strava a ubytovanie

V tomto článku nájdeš skutočne pár praktických tipov, kde prenocovať, ako sa stravovať a ako cestovať v Jordánsku. AKo vybrať kemp vo Wadi Rum, kde sa stravovať v Petre, prečo prenocovať v Madabe a vôbec, ako sa po Jordánsku pohybovať.

Na tému Jordánsko máme ešte dva články: “Ako získať Jordánske víza zadarmo a ako ušetriť pri výmene peňazí” a “ako si naplánovať cestu“. Linku na ne nájdete na konci tohto článku.

Petra, Jordánsko

Petra, Jordánsko

Petra – Wadi Musa

O krásnom meste vytesanom do kameňa ste určite počuli a pravdepodobne je jedným z dôvodov, prečo sa do Jordánska vyberiete. Historické či archeologické informácie o Petre sú spracované na desiatkach iných webstránok, vrátane tej oficiálnej petra.jo, preto sa sústredím na relevantné informácie pre cestovateľov a návštevníkov.

Wadi Musa od mojej poslednej návštevy vyrástlo a je to už desaťtisícové mestečko. Za centrum sa považuje kruhový objazd Sunset Bazaar a jeho okolie. Tu nájdete niekoľko reštaurácií, obchodov, bánk a autobusovú stanicu. Wadi Musa je inak rozťahaná na niekoľko kilometrov štvorcových po okolitých kopcoch.

Ubytovanie v Petre, Wadi Musa

Pri výbere ubytovania v Petre zoberte do úvahy, že samotný kruháč je 1,5 km, alebo 20 minút pešo k Petra visitor center. Od návštevníckeho centra k začiatku kaňonu („al-Siq“) je to ďalších 1500 metrov. Preto v Petre má zmysel sa ubytovať v buď blízkosti návštevníckeho centra aby ste to mali blízko do k samotným pamiatkam, alebo blízko ku kruháču aby ste to mali blízko do bánk, reštaurácií a na autobusovú stanicu. Niektoré ubytovania, čo sú ďalej od vchodu do Petry ponúkajú bezplatný shuttle bus. Obľúbený je napr. Valentine Inn.

Ak máte požičané auto, bývajte v centre. Ak nie, buď sa pohybujte taxíkmi, alebo bývajte blízko pri vchode do pamiatok. Nemíňajte zbytočne energiu na chodenie po meste. Nachodíte sa po samotnej Petre 🙂

Pekáreň v Petre

Pekáreň v Petre (Foto: Roland Vízner)

Stravovanie v Petre

Vo vnútri samotnej historickej Petry je niekoľko miest, kde sa môžete najesť. Jedno menšie pri Street of Facades, dve väčšie sú až za Temple of Dushares, čo sú pekné 4 km od návštevníckeho centra. Nie sú vôbec lacné a tak dobre urobíte ak si zoberiete jedlo a vodu so sebou.

Vo Wadi Musa je niekoľko reštaurácií a pekární v okolí kruhového objazdu. Na večeru ale odporúčam zásjť do Valentine Inn. Za 7JD robia all you can eat bufet. Polievka, ryža, asi 40 druhov zeleninových (skvelých) šalátov plus na grile šiš-kebab, kuracina a zelenina na grile. Určite najlepšia hodnota za peniaze v meste ak sa chcete poriadne najesť.  Jordánske sladkosti predáva niekoľko pekární v centre. Štandardná cena je 6JD za kilo baklavy s búrskymi orieškami, 12 za kilo pistáciových. Ak od vás pýtajú viac, vyzeráte ako turisti ?

Turistická cena za šiš kebab alebo pár kúskov kozľaciny na grile je 3JD. Pizzu nájdete za 2-3 JD, no skôr sa oplatí jordánska verzia pizze, ktorej tenké cestíčko pripomína turecký lahmacun. Stojí od 1JD. Namiesto pizze si pýtajte “snack”.

1JD =1.25 Eura

JORDÁNSKY SNACK KURACÍ SO SYROM

JORDÁNSKY SNACK KURACÍ SO SYROM (Foto: Roland Vízner)

Wadi Rum

Pri svojej prvej návšteve Jordánska so Wadi Rum vynechal. „Čo už môže byť na nejakých skalách a okolitej púšti také zaujímavé, čo som nevidel na Sahare?“, myslel som si.

V roku 2019 sme s manželkou a deťmi sme už Wadi Rum nevynechali a musím povedať, že túto oblasť hodnotím ako to najlepšie čo sme v Jordánsku videli a zažili. Ťažko to opísať slovami a ani fotky nevypovedia celú krásu tejto púšte. Mars? Iná planéta? Producenti sci-fi filmov dobre vedia, prečo svoje diela natáčajú práve vo Wadi Rum.

Ubytovanie vo Wadi Rum

Kedysi sa vo Wadi Rum bývalo v skutočných berberských stanoch aj s rodinami miestnych kočovníkov. Dnes vám síce všetci prezentujú, že spať budete v „pravom berberskom stane“, no takých stanov sú tu už haldy a sú pripravené ako ubytovanie pre turistov, ktorých tu chodia stovky denne. Noc na púšti, či je to Sahara alebo Wadi Rum je však vždy jedinečný zážitok.

Tie „stany“ sú v podstate malé domčeky, s kovovou konštrukciou na ktorej je natiahnutá pevná, hrubá tkaná látka. Ak je v noci vonku okolo 5 stupňov Celzia, ani vo vnútri teplejšie nebude. Je tu však posteľ s matracom a vo vnútri nefúka, tak pocitovo je vnútri teplejšie ako vonku.

Keďže sa spí v stanoch (z anglického „tent“) tak majú všetky ubytovania vo Wadi Rum prívlastok „kemp“. Bez ohľadu na to či si majiteľ nazval svoj kemp „Magic Beduin“ alebo „Desert Star“ všetky sú na jedno kopyto a nijak zásadne sa neodlišujú.

PLANÉTA ZEM ALEBO MARS? WADI RUM!

PLANÉTA ZEM ALEBO MARS? WADI RUM! (Foto: Roland Vízner)

Ako si vybrať kemp vo Wadi Rum?

Keďže sa všetky podobajú ako vajce vajcu, vyberajte podľa ceny a podľa polohy.

Výber ubytovania vo Wadi Rum podľa polohy

Čím ďalej od dediny sa ubytujete, tým viac púšte uvidíte cestou do a z kempu. My sme si vybrali „Wadi Rum 7 pillars Camp“ a neľutujeme. Kemp je dobrých 10 kilometrov od dediny, takže cestou tam a späť sme sa mohli kochať nádhernými scenériami. Zo 7 pillars je to 10 minút pešo do obľúbenej tiesňavy. Kým ostatní tam vozia svojich klientov na platené výlety, my sme ju navštívili zadarmo.

Bývať blízko k dedine má zmysel len vtedy ak nechcete platiť za dopravu jeepom do kempu a z dediny sa do ubytovania chcete dostať pešo. Bývať v samotnej dedine zmysel nemá.

Výber ubytovania vo Wadi Rum podľa ceny a ponúkanej hodnoty

Spôsob ako si miestny zarábajú na turistoch je nasledovný: za 15 eur si cez booking rezervujete stan pre dvoch. To znie ako skvelá ponuka, hlavne ak sú raňajky v cene.  Dorazíte do dediny a zistíte, že za dopravu do vášho kempu si pýtajú ešte ďalších 25. Uuuups… A za večeru pre dvoch ešte ďalších dvadsaťpäť, veď kto by si nedal „tradičné berberské jedlo“. A hneď je z pätnásť, šesťdesiatpäť.

Varianty? Nuž môžete si priniesť vlastné jedlo. Večera je síce Oukej, ale za 12 euro na osobu určite nestojí. Horšie je to s dopravou. Ak si do kempu nedošlapete pešo, dopravu si priplatíte.

Preto: ubytovanie si zabookujte dostatočne vopred a vyberte si také kde je zrušenie rezervácie zdarma („free cancelation“). Keď vám booking pošle potvrdenie rezervácie zadajte kempu dve jasné otázky: koľko stojí večera a či je doprava z dediny do ubytovania zdarma alebo ak nie, koľko stojí. Vyjednajte si adekvátne ceny, ak vám ich nedajú rezerváciu zrušte a skúste iný kemp. No mercy (neľutujte ich). Nie sú to žiadny biedny Berberi. V meste zarába vysokoškolsky vzdelaný inžinier od 300 do 360 euro mesačne, takže pýtať 65 euro za noc s polpenziou v stane je hoooodne ziskový biznis.

WADI RUM

WADI RUM (Foto: Roland Vízner)

Šoférovanie po Jordánsku

Začnem prenájmom auta. Je to totiž najrozšírenejší a cenovo pomerne atraktívny spôsob prepravy po Jordánsku. Ak ste štyria nie je čo riešiť a ani ak ste traja. Autobusy lacnejšie nebudú a vlaky tu nechodia. Dvojica síce ušetrí ak sa bude pohybovať verejnou dopravou, no prenajaté auto pridá na flexibilite.

Ak cestujete sám, či vo dvojici no auto si prenajímať nechcete, budete kombinovať taxíky a autobusy. Medzi mestami sa pohybujte autobusmi a po meste taxíkmi. Taxíky vás takisto radi odvezú aj na výlety po pamiatkach v okolí, či na Mŕtve More.

Šoféruje sa v Jordánsku fajn, s výnimkou hlavného mesta Ammán. Ak vyslovene nemusíte, tak do Ammánu ani nechoďte s prenajatým autom vôbec. Doprava v štvormiliónovej metropole je strašná, mapy v navigáciách neaktuálne, čisté utrpenie. Po prílete či pred odletom prenocujte v Madabe (viď nižšie). Mimo Ammánu sú cestu prázdne a šoférovanie je pohoda.

Ceny za prenájom auta začínajú od 23 euro na deň. Samozrejme auto si rezervujte ešte z domu cez jednu z medzinárodných spoločností. Stačí vám aj jedno z tých najmenších. Cesty sú dobré. Podobne ako pri letenkách, využite porovnávače cien.  A ešte jedna dobrá rada. Rezerváciu auta neodkladajte na poslednú chvíľu. Ceny za prenájom stúpajú, ako sa blíži dátum prenájmu a niekedy tie lacnejšie vozy ani nemusia byť k dispozícii. Rezervujte tak 3-4 týždne vopred.

Madaba

Mesto Madaba je našou prvou zastávkou na ceste naprieč Jordánskom. Má skvelú polohu blízko letiska. Z letiska do Madaby je to rovnako ďaleko, ako z letiska do hlavného mesta Ammán. Zároveň mesto Madaba je známe viacerými historickými pamiatkami, z ktorých najznámejšou je mozaiková mapa vtedy známeho sveta z nejakého asi 7. Storočia.

Madaba bola kontinuálne osídlená Počas posledných dvetisíc rokov takže sa tu na jednom mieste prelínajú pamiatky z Rímskej ríše, Byzantskej ríše a neskôr osmanské a arabské. Mesto je známe svojimi mozaikami, ktoré sa to vyrábajú už druhé tisícročie a vyrábajú sa dodnes. Malé manufaktúry, vyrábajúce mozaiky, môžete aj osobne navštíviť a pozorovať túto jedinečnú prácu.

Okrem týchto príťažlivých pamiatok je Madaba len pár kilometrov o letiska a je preto lepšou bázou na strávenie prvej noci po prílete alebo poslednej pred odletom ako veľký, chaotický a upchatý Ammán.

Viac o Jordánsku, ale aj o Maroku, Indii, Maldivách …

Na tému Jordánsko máme ešte dva články: “Ako získať Jordánske víza zadarmo a ako ušetriť pri výmene peňazí” a “ako si naplánovať cestu“. Klik / ťuk na linku tu: https://eagleflyfree.com/sk/category/tipy-triky-a-odporucania/

 

Prajeme šťastné cesty, Roland a Viktória

Investovanie 2024 – ako to vidia na Wall Street investiční stratégovia.

21.01.2024

Každý rok publikujú banky a správcovia aktív svoj analytický pohľad na rok dopredu. Je to super, pretože si zadamo môžete prečítať prácu špičkových mozgov z investičného sveta. Čo nás investorov čaká v tomto roku? Pozrel som sa na 10 výhľadov na rok 2024. Našiel som 4 témy, pri ktorých sa očakávania analytikov zhodujú a niekoľko špecifických tipov na [...]

Na investovanie do 4. piliera dostane zamestnanec v čistom 2x viac ako na výplatu. V Česku podporia investovanie na dôchodok.

28.11.2023

V rámci tretieho čítania schválila Poslanecká snemovňa Českého parlamentu „Dlouhodobý investiční produkt“ (DIP), čím umožnila Čechom zvýhodnene investovať do akcií, dlhopisov a ďalších cenných papierov s cieľom zabezpečiť si finančnú stabilitu v dôchodkovom veku. Okrem toho sa českí poslanci rozhodli prideliť DIP aj daňové a odvodové výhody. [...]

Paneurópsky penzijný produkt. Zmení biznis spravovania dôchodkových úspor na Slovensku?

25.08.2020

O rok tu máme Paneurópsky penzijný produkt. Zmení biznis spravovania dôchodkových úspor na Slovensku? Práca v zahraničí znamená aj platenie odvodov v krajine zamestnania a pre mnohých aj prispievanie do lokálnych “dôchodkových pilierov” tam, kde pracujú. Európan počas života bežne zmení niekoľko krajín svojho pobytu. Grék vyrastie v Grécku, pár rokov pracuje v [...]

Asma Asadová, púštna ruža, prvá dáma

Turecké a arabské médiá: Asadova manželka podala žiadosť o rozvod

23.12.2024 06:50

Asadova manželka má dvojaké britské a sýrske občianstvo.

fico putin

Ficova návšteva u Putina: Taraba ju kvituje, Migaľ hovorí o facke. Kto o nej vedel? Diplomati: Klesneme v očiach Ukrajiny aj NATO

23.12.2024 06:00

Premiér Robert Fico sa v nedeľu stretol s Vladimirom Putinom. Čo na jeho cestu hovoria bývalí ministri zahraničných vecí Káčer a Wlachovský?

Ukrajina, Kyjev

Dva scenáre pre Kyjev: čaká Ukrajinu temný rok 2025?

23.12.2024 06:00

Predpovede týkajúce sa toho, čo sa udeje na bojisku, sú vždy mimoriadne problematické, ale isté trendy sa zo súčasného vývoja dajú vypozorovať.

vojna na Ukrajine, Kyjev

ONLINE: Vojnu Európa podľa Orbána prehrala. Prišla zmena, bolo zakázané hovoriť o mieri, teraz to všetci robia, tvrdí

23.12.2024 05:55

Medzinárodný menový fond ráta so skončením vojny na Ukrajine koncom roka 2025, v pesimistickom scenári v polovici roka 2026.

Roland Vizner

Odborné články a osobné názory na tému investovania a dôchodkov, osviežené prívetivými článkami o cestovaní.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 11844x
Priemerná čítanosť článkov: 1974x

Autor blogu

Kategórie